logo swiss contribution logo mazowsze
Budowa systemu energii odnawialnej – kolektory słoneczne w zakładach opieki zdrowotnej, dla których organem tworzącym jest samorząd województwa mazowieckiego

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Polityka prywatności

Nie od dziś wiadomo, że Słońce i Ziemia to duet idealny. Dlatego, właśnie na Pikniku Geologicznym rozmawialiśmy o zaletach wykorzystywania energii słonecznej. Niebawem z tego źródła będą korzystać warszawskie szpitale podległe samorządowi Mazowsza, biorące udział w projekcie „Budowa systemu energii odnawialnej – kolektory słoneczne w zakładach opieki zdrowotnej”.  Więcej na temat tej inwestycji, ale też odnawialnych źródeł energii można się było dowiedzieć w trakcie niedzielnego pikniku Wydziału Geologii UW.

 

Naszym zadaniem jest troska o zdrowie Mazowszan rozumiana nie tylko jako dbanie o najwyższą jakość i dostępność usług medycznych, ale również zapewnienie odpowiedniej infrastruktury. Dzięki tej inwestycji zyskamy i jedno, i drugie  –  podkreśla Jolanta Koczorowska, przewodnicząca Komisji Zdrowia i Kultury Fizycznej Sejmiku Województwa Mazowieckiego.

Warsztaty z energią
Na tych, którzy podczas IX Pikniku Geologicznego odwiedzili kolektorowy namiot projektu czekało wiele  atrakcji. Najmłodsi w trakcie warsztatów edukacyjnych mieli szansę poeksperymentować z „zieloną energią”. Dzieci pod czujnym okiem edukatorów przyrodniczych przeprowadzały doświadczenia z wodą, wiatrem i słońcem. Niemałe zaangażowanie i zainteresowanie wywoływało budowanie zabawek solarnych. Udział w warsztatach był bezpłatny, a każdy z uczestników otrzymał drobny upominek.

Solarne konkursy
Zabawki edukacyjne, ładowarki czy latarki solarne były natomiast nagrodami w konkursach organizowanych na stoisku. Swoją wiedzą na temat odnawialnych źródeł energii mogli się wykazać zarówno młodsi jak i starsi. Nikomu nie sprawiły problemu odpowiedzi na pytania  o najwyższy wiatrak, największą elektrownię wodną na świecie czy różnice między kolektorami słonecznymi a panelami fotowoltaicznymi.

Fotka ze słońcem
Dużym zainteresowaniem cieszyła się słoneczna fotobudka. Słońce, okulary przeciwsłoneczne, czerwone jabłko czy flaga Szwajcarii to tylko niektóre gadżety, z którymi można było sobie zrobić zdjęcie. Warszawiacy chętnie ustawiali się w długiej kolejce, aby zrobić sobie pamiątkową fotkę.

Kolektory na Barskiej
Dzięki instalacji 141 paneli słonecznych ciepła woda użytkowa będzie ogrzewana m.in. w szpitalu na Barskiej. – To dla nas bardzo istotny projekt, bo dzięki niemu mamy szansę na znaczne oszczędności – podkreślał Leszek Średziński, członek zarządu Mazowieckiego Centrum Rehabilitacji STOCER Sp. z o o. Na stoisku szpitala można było obejrzeć fotografie kolektorów umieszczonych na dachach placówki na Barskiej, ale też skorzystać z porad rehabilitantów czy wsparcia młodzieży ze szkoły promocji zdrowia. Młodzi ludzie współpracujący z placówką pokazywali jak ćwiczyć, czego unikać i jak dbać o proste plecy.

Stoisko kolektorowe to jeden z elementów kampanii informacyjno-promocyjnej projektu budowy instalacji solarnych w szpitalach podległych samorządowi województwa mazowieckiego. Udział w nim bierze 12 placówek podległych samorządowi województwa mazowieckiego, w tym trzy stołeczne – Szpital Dziecięcy na Niekłańskiej, Międzyleski Szpital Specjalistyczny i Szpital Chirurgii Urazowej im. Św. Anny w Warszawie przy ul. Barskiej – Mazowieckie Centrum Rehabilitacji STOCER oraz dwie z subregionu warszawskiego – SZPZOZ im. „Dzieci Warszawy” w Dziekanowie Leśnym i  Mazowieckie Centrum Neuropsychiatrii Sp. z o.o. w Zagórzu k/Warszawy. Inwestycja jest finansowana ze Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy i budżetu Mazowsza.

Relacja foto z wydarzenia

Relacja wideo z pikniku

 

Partnerzy

Międzyleski Szpital Specjalistyczny w Warszawie

Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Ostrołęce

Wojewódzki Szpital Zespolony im. Marcina Kacprzaka w Płocku

Mazowieckie Centrum Neuropsychiatrii Spółka z o.o. w Zagórzu k/Warszawy

Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej w Gostyninie

Wojewódzki Szpital Chirurgii Urazowej św. Anny SPZOZ ul. Barska Warszawa

Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Ciechanowie

Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej  w Dziekanowie Leśnym

Meditrans Ostrołęka Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Ostrołęce

Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej - ul. Niekłańska Warszawa

Mazowiecki Szpital Wojewódzki w Siedlcach Sp. z o.o.

Samodzielny Wojewódzki Publiczny Zespół Zakładów Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej w Radomiu

Multimedia

baner - kolektory mazovia