logo swiss contribution logo mazowsze
Budowa systemu energii odnawialnej – kolektory słoneczne w zakładach opieki zdrowotnej, dla których organem tworzącym jest samorząd województwa mazowieckiego

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Polityka prywatności

O jednej z największej inwestycji ostatnich lat w ciechanowskim szpitalu – instalacji solarnej rozmawiamy z Andrzejem Kamasą, dyrektorem Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Ciechanowie

Dzięki wsparciu, jakie otrzymaliśmy ze Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy oraz z budżetu województwa mazowieckiego – dla szpitala inwestycja całkowicie bezpłatna –  mamy instalację solarną o powierzchni ponad 760 m2, która wspomaga przygotowanie ciepłej wody użytkowej na potrzeby szpitala.

Oczywiście, możemy już mówić o pierwszych oszczędnościach, ale większych efektów spodziewamy się po upływie tego roku, kiedy będzie można wziąć pod uwagę dłuższy czas funkcjonowania kolektorów. Pamiętajmy, że instalacja została oddana do użytku we wrześniu 2016 r. (wówczas podpisaliśmy protokołu odbioru końcowego), a najbardziej jest ona wydajna właśnie w okresie wiosenno-letnim, gdzie przy dużym nasłonecznieniu może sięgać nawet 80 proc. Według założeń projektowych w skali roku wydajność instalacji solarnej ma wynieść nawet do ok. 30 proc.

Kolektory, mimo krótszych dni efekty mogą przynosić również zimą. Jak to wygląda w przypadku Waszej placówki?

W naszej strefie klimatycznej, inwestycja w kolektory słoneczne nie zwraca się tak, jak na południu Europy, gdzie słońce jest praktycznie przez cały rok, ale dla nas jest to również opłacalne. Nie ponieśliśmy żadnych nakładów finansowych, a mamy już pierwsze oszczędności. W lutym tego roku temperatura w zbiorniku wynosiła ok. 21oC, przy temperaturze powietrza ok. 5oC, co oznacza, że kotłownia szpitalna podgrzewała wodę do temperatury 55oC już wstępnie ogrzaną, a nie zupełnie zimną jak to miało miejsce wcześniej, zanim zaczęły dzialać kolektory słoneczne.

Czy poleciłby Pan Dyrektor instalacje solarne jako możliwe źródło energii innym placówkom zdrowotnym?

Zdecydowanie tak. Jest to nowoczesne, ekologiczne rozwiązanie nastawione na ochronę środowiska. W takim obiekcie jak szpital, gdzie zużycie ciepłej wody jest duże, inwestycja w kolektory słoneczne może przynieść realne oszczędności. To bardzo istotne zwłaszcza dla placówki takiej jak nasza, w której rocznie hospitalizowanych jest średnio ponad 30 tys. osób.

A jak na instalację solarną reagują mieszkańców Ciechanowa i pacjenci szpitala?

Farma solarna zdecydowane robi wrażenie, bo to przecież 329 sztuk kolektorów, każdy o powierzchni 2,32 m2, co daje imponującą powierzchnię. Instalacja solarna została ulokowana bezpośrednio za budynkiem szpitalnej kotłowni. Wprawdzie jest zabezpieczona ogrodzeniem, ale można ją oglądać z zewnątrz. Jest doskonale widoczna dla pacjentów spacerujących po parku szpitalnym.

Jesteśmy otwarci na udostępnienie naszej instalacji np. szkołom, które mogłyby przeprowadzać na miejscu lekcje edukacyjne.

Panie Dyrektorze, czy w tym roku szpital ma w planach przeprowadzenie jakiś dodatkowych energooszczędnych inwestycji?

W tym roku planujemy termomodernizacje budynku kuchni oraz warsztatów. Środki na tę inwestycję chcemy pozyskać z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz z budżetu województwa mazowieckiego.

Dziękujemy za rozmowę.

 

Farma solarna przy Specjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Ciechanowie

 

Partnerzy

Międzyleski Szpital Specjalistyczny w Warszawie

Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Ostrołęce

Wojewódzki Szpital Zespolony im. Marcina Kacprzaka w Płocku

Mazowieckie Centrum Neuropsychiatrii Spółka z o.o. w Zagórzu k/Warszawy

Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej w Gostyninie

Wojewódzki Szpital Chirurgii Urazowej św. Anny SPZOZ ul. Barska Warszawa

Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Ciechanowie

Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej  w Dziekanowie Leśnym

Meditrans Ostrołęka Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Ostrołęce

Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej - ul. Niekłańska Warszawa

Mazowiecki Szpital Wojewódzki w Siedlcach Sp. z o.o.

Samodzielny Wojewódzki Publiczny Zespół Zakładów Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej w Radomiu

Multimedia

baner - kolektory mazovia