logo swiss contribution logo mazowsze
Budowa systemu energii odnawialnej – kolektory słoneczne w zakładach opieki zdrowotnej, dla których organem tworzącym jest samorząd województwa mazowieckiego

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Polityka prywatności

Bardziej przyjazne środowisku, ekologiczne, a przede wszystkim oszczędniejsze w utrzymaniu będą już wkrótce marszałkowskie szpitale. W 12 placówkach podlegających samorządowi województwa zainstalowane zostaną kolektory słoneczne, a dodatkowo szpitalne budynki będą ocieplone. Inwestycja o wartości ponad 34,6 mln zł zostanie zrealizowana z 85-procentową dotacją ze Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. Dziś umowę na wykonanie projektu podpisali marszałek Adam Struzik i członek zarządu województwa Elżbieta Lanc oraz prezes zarządu Janusz Tomaszkiewicz reprezentujący wykonawcę projektu – konsorcjum firm ENVIROTECH sp. z o.o. (lider), ECO-THERM sp. z o.o. i Wachelka INERGIS S.A.

– O zaletach stosowania kolektorów słonecznych nie trzeba nikogo przekonywać. To oszczędności, czystsze środowisko, ale też obowiązek wynikający z unijnych regulacji. Dzięki tak dużej pomocy ze strony Funduszu Szwajcarskiego nasze szpitale mają szanse zostać liderami ekologicznych inwestycji – mówi marszałek Adam Struzik.

Przedsięwzięcie będzie realizowane w 12 placówkach zdrowotnych na terenie całego Mazowsza, w tym w trzech warszawskich (szpitale przy Barskiej, Niekłańskiej i w Międzylesiu). Łączna powierzchnia czynna kolektorów słonecznych we wszystkich szpitalach biorących udział w projekcie to 5367 m². Energia uzyskana w ten sposób posłuży do podgrzewania wody użytkowej w placówkach.

Największa inwestycja zostanie zrealizowana w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Płocku, tu powstanie 1063 m² powierzchni paneli słonecznych. Najmniej kolektorów – 68 m² – zostanie zainstalowanych w ostrołęckim „Meditransie”. Kolektory znajdą się również w szpitalu w Ciechanowie, Ostrołęce i Siedlcach, a także Dziekanowie Leśnym, Gostyninie, na radomskich Krychnowicach i w podwarszawskim Zagórzu. Całość inwestycji zostanie zakończona do końca października 2016 r., a kolektory będą objęte 10-letnią gwarancją.

– Nie możemy się doczekać, kiedy uruchomimy ten projekt. Mamy nadzieję przede wszystkim na duże ograniczenia kosztów energii. Mówimy tu oczywiście o kosztach energii cieplnej, czyli o tym, co w Warszawie jest i będzie coraz droższe. Z punktu widzenia szpitala mamy nadzieję na kilkusettysięczne oszczędności. Pozwoli nam to na skierowanie tych środków finansowych na leki i materiały, czyli na leczenie pacjentów – dyrektor Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego w Warszawie Jarosław Rosłon.
 

Co ważne, powstanie system monitoringu instalacji oraz efektów energetycznych. Dodatkowo zrealizowane będą również tzw. prace towarzyszące, które zapewnią efektywne wykorzystanie energii pozyskanej z instalacji kolektorów słonecznych. W ramach robót uzupełniających w szpitalach zostaną przeprowadzone prace termodernizacyjne, w tym modernizacje węzłów cieplnych i instalacji centralnego ogrzewania. Wymiana grzejników żeliwnych na stalowe, stolarki drzwiowej i okiennej oraz docieplenie ścian i stropów budynków szpitalnych przełoży się na mniejsze zużycie węgla czy gazu, co z kolei wpłynie na niższą emisję gazów cieplarnianych do atmosfery.

– Ta inwestycja pozwoli nam przede wszystkim zmniejszyć koszty, co jest dla szpitala w Dziekanowie szczególnie ważne. Sytuacja szpitala jest obecnie niebotycznie lepsza niż rok temu. Szpital nie generuje już zadłużenia. Szukamy oszczędności tam, gdzie one są racjonalne. Jedną z nich są inne sposoby pozyskiwania energii i wydatkowania środków tam, gdzie one powinny być kierowane, czyli przede wszystkim na leczenie. Kolektory pozwolą nam zmniejszyć ogromne kwoty, które teraz płacimy za gaz czy energię elektryczną – mówił Robert Lasota dyrektor szpitala w Dziekanowie Leśnym – W tej chwili jest to łącznie ok. 70-80 tys. zł miesięcznie. Liczymy, że dzięki kolektorom te wydatki spadną o ok. 20-30 proc. Mamy nadzieję, że jesienny sezon grzewczy rozpoczniemy już z zastosowaniem kolektorów słonecznych.

Zadanie zostanie zrealizowane w systemie zaprojektuj i zbuduj. Wykonawcą projektu jest konsorcjum firm ENVIROTECH sp. z o.o. (lider), ECO-THERM sp. z o.o. i Wachelka INERGIS S.A (partnerzy). Inżynierem kontraktu, czyli firmą nadzorującą inwestycję, jest Ove Arup & Partners International Ltd. Sp. z o.o.

Szwajcarsko-Polski Program Współpracy (Swiss Contribution), czyli tzw. Fundusz Szwajcarski to forma bezzwrotnej pomocy zagranicznej. W ramach funduszu Szwajcaria przyznała pomoc w wysokości 1 mld franków szwajcarskich 10 państwom członkowskim Unii Europejskiej: Cyprowi, Czechom, Estonii, Węgrom, Łotwie, Litwie, Malcie, Polsce, Słowacji i Słowenii (czyli, tym które przystąpiły do jej struktur 1 maja 2004 r.) oraz dodatkowo Rumunii i Bułgarii. Niemal połowa tych środków została przyznana Polsce (464,57 mln CHF).

Wartość projektu „Budowa systemu energii odnawialnej – kolektory słoneczne w zakładach opieki zdrowotnej, dla których organem tworzącym jest samorząd województwa mazowieckiego” to ponad 34,63 mln zł, czyli ok. 10,83 mln franków szwajcarskich. Dofinansowanie ze Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy wynosi 85 proc. kosztów kwalifikowanych.

Szpitale biorące udział w projekcie:

 1. Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Ciechanowie – w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy w szpitalu zostaną zainstalowane kolektory o łącznej powierzchni czynnej 761 m², to druga największa inwestycja w projekcie. Wartość instalacji to ponad 3,1 mln zł.
 2. Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej im. „Dzieci Warszawy” w Dziekanowie Leśnym – w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy w szpitalu zostaną zainstalowane kolektory o łącznej powierzchni czynnej 372 m². Wartość instalacji
  to 1,9 mln zł.
 3. Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Ostrołęce – w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy w szpitalu zostaną zainstalowane kolektory o łącznej powierzchni czynnej 504 m². Wartość instalacji to 2,3 mln zł.
 4. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Meditrans Ostrołęka" Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Ostrołęce – w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy w szpitalu zostaną zainstalowane kolektory o łącznej powierzchni czynnej 68 m². Wartość instalacji to 415 tys. zł.
 5. Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku – w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy w szpitalu zostaną zainstalowane kolektory o łącznej powierzchni czynnej 1068 m². Wartość instalacji to 4,8 mln zł.
 6. Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej im prof. E. Wilczkowskiego w Gostyninie – w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy w szpitalu zostaną zainstalowane kolektory o łącznej powierzchni czynnej 325 m². Wartość instalacji to 1,7 mln zł.
 7. Samodzielny Wojewódzki Publiczny Zespół Zakładów Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej im. dr Barbary Borzym w Radomiu – w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy w szpitalu zostaną zainstalowane kolektory o łącznej powierzchni czynnej 506 m². Wartość instalacji to 2,1 mln zł.
 8. Mazowiecki Szpital Wojewódzki w Siedlcach Sp. z o.o. – w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy w szpitalu zostaną zainstalowane kolektory o łącznej powierzchni czynnej 666 m². Wartość instalacji to 2,3 mln zł.
 9. Wojewódzki Szpital Chirurgii Urazowej św. Anny SPZOZ ul. Barska, Warszawa – w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy w szpitalu zostaną zainstalowane kolektory o łącznej powierzchni czynnej 325 m². Wartość instalacji to 1,1 mln zł.
 10. Międzyleski Szpital Specjalistyczny w Warszawie – w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy w szpitalu zostaną zainstalowane kolektory o łącznej powierzchni czynnej 432 m². Wartość instalacji to 2,08 mln zł.
 11. Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej im dr J. Bogdanowicza, ul. Niekłańska, Warszawa – w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy w szpitalu zostaną zainstalowane kolektory o łącznej powierzchni czynnej 270 m². Wartość instalacji to 1,5 mln zł.
 12. Mazowieckie Centrum Neuropsychiatrii Spółka z o.o. w Zagórzu k/Warszawy – w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy w szpitalu zostaną zainstalowane kolektory o łącznej powierzchni czynnej 70 m². Wartość instalacji to 189 tys. zł.

Materiał wideo z wydarzenia:Relacja zdjęciowa z wydarzenia:

 

Wypowiedzi osób uczestniczących w spotkaniu:

marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik

członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc

Grzegorz Zgorzelski, zastępca dyrektora - Wojewódzki Szpital Zespolony:

Hanna Jaroszewska dyrektor Specjalistycznego Szpitala w Ciechanowie:

Janusz Tomaszkiewicz zarządu Janusz Tomaszkiewicz konsorcjum firm ENVIROTECH sp. z o.o - wykonawca projektu:

Jarosław Rosłon dyrektor Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego:

Małgorzata Stachurska Turos dyrektor szpitala na Niekłańskiej:

Michał Stelmański prezes Mazowieckiego Centrum Neuropsychiatrii w Zagórzu:

Mirosław Dąbkowski dyrektor SPZOZ MEDITRANS w Ostrołęce:

Robert Lasota dyrektor szpitala w Dziekanowie:

Biuro Prasowe
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie
tel. 22 59 07 602,
e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Partnerzy

Międzyleski Szpital Specjalistyczny w Warszawie

Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Ostrołęce

Wojewódzki Szpital Zespolony im. Marcina Kacprzaka w Płocku

Mazowieckie Centrum Neuropsychiatrii Spółka z o.o. w Zagórzu k/Warszawy

Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej w Gostyninie

Wojewódzki Szpital Chirurgii Urazowej św. Anny SPZOZ ul. Barska Warszawa

Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Ciechanowie

Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej w Dziekanowie Leśnym

Meditrans Ostrołęka Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Ostrołęce

Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej - ul. Niekłańska Warszawa

Mazowiecki Szpital Wojewódzki w Siedlcach Sp. z o.o.

Samodzielny Wojewódzki Publiczny Zespół Zakładów Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej w Radomiu

Multimedia

baner - kolektory mazovia