logo swiss contribution logo mazowsze
Budowa systemu energii odnawialnej – kolektory słoneczne w zakładach opieki zdrowotnej, dla których organem tworzącym jest samorząd województwa mazowieckiego

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Polityka prywatności

Szpitale bardziej ekologiczne w funkcjonowaniu, a przede wszystkim tańsze w utrzymaniu to spodziewany efekt montażu instalacji solarnych. Już wkrótce, dzięki wsparciu funduszy szwajcarskich, z takiego rozwiązania będzie mogło korzystać 12 marszałkowskich szpitali. Prace budowlane ruszyły już w sześciu z nich. Postępy prac w dwóch z nich oceniali przedstawiciele Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy – instytucji współfinansującej projekt.

Delegacja szwajcarska, w skład której weszli Roland Python, Sylwia Słomiak, Jovanka Ruoss, Ralph Ammann,  razem z przedstawicielami Centrum Projektów Polska Cyfrowa – Moniką Muranowicz-Zagawą  i Anną Żabicką, a także Inżyniera Kontraktu, firmy ARUP – Dominikiem Osińskim i Jarosławem Witkiem, odwiedziła Mazowieckie Centrum Neuropsychiatrii w Zagórzu i Międzyleski Szpital Specjalistyczny w Warszawie. Prace budowlane w pierwszej placówce zdrowotnej rozpoczęły się na początku listopada, w Międzylesiu inżynierzy i budowlańcy plac budowy przejęli miesiąc wcześniej.

Wizytujący w trakcie spotkania mieli szansę zapoznać się z przebiegiem realizacji inwestycji w każdej z placówek.  Prace są już bardzo zaawansowane.

W szpitalu w Zagórzu zostaną zainstalowane kolektory o łącznej powierzchni czynnej 70 m². To jedna z najmniejszych instalacji jaka powstanie w ramach projektu. Zakończenie prac planowane jest jeszcze w tym roku. Co oznacza, że już na początku przyszłego pracownicy i pacjenci placówki będą mogli korzystać z ciepłej wody ogrzewanej przy pomocy energii słonecznej.

- Parametry – 70 m kwadratowych powierzchni kolektorów, co pozwoli nam ogrzać około 2 tys. litrów wody na potrzeby dzieci i młodzież leczących się w szpitalu. To nie jest przypadkowy parametr, został dokładnie wyliczony w oparciu o średnie ciepłej zużycie wody w naszej placówce. Realizacja tej inwestycji to trochę takie ukoronowanie całego szeregu projektów ekologicznych, które już przeprowadzone w naszej placówce. Jednym z takich działań było np. było przejście z oleju opałowego na gaz ziemny czy montaż w całej placówce oświetlenia ledowego – o projekcie trakcie wizytacji opowiadał Michał Stelmański, prezes Mazowieckiego Centrum Neuropsychiatrii w Zagórzu

Powierzchnia instalacji kolektorów w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym jest ponad sześciokrotnie większa, w sumie zostanie zamontowanych tu aż 432 m². Kolektory zarówno w Zagórzu jak i Międzylesiu zostaną umieszczone na dachach międzyleskiej placówki. Termin zakończenia prac budowlanych w Zagórzu planowany jest jeszcze na koniec tego roku. Wartość inwestycji w międzyleskim szpitalu przekracza kwotę 2 mln zł.

–W naszym szpitalu w ramach projektu zainstalujemy ponad 400 metrów kwadratowych powierzchni kolektorów słonecznych, połączymy je ze zbiornikami wody, a następnie połączymy z centralnym systemem ciepłowniczym  naszej placówki. Warto podkreślić, że to tylko jeden z elementów naszej polityki, której celem jest oszczędność energii elektrycznej. W szpitalu mamy już zamontowane oświetlenie ledowe, kończymy również termomodernizację ostatnich budynków szpitala – mówił Jarosław Rosłon, dyrektor Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego w Warszawie.

W 2015 r. budowy rozpoczęły się jeszcze w czterech marszałkowskich placówkach – szpitalu w Ciechanowie, Samodzielnym Zespole Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej w Gostyninie, Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Siedlcach, a także w ostrołęckim Meditransie. Przejęcie placów budowy przez wykonawcę w pozostałych sześciu placówkach planowane jest na pierwszy kwartał 2016 roku. Wszystkie instalacje solarne powinny być oddane do użytku do końca września 2016 r.

Szpitale biorące udział w projekcie budowy instalacji solarnych liczą, że ta inwestycja może im przynieść oszczędności nawet do 30 proc. w skali roku. Decydując się na udział w projekcie szpitale rezygnują z korzystania ze szkodliwych dla środowiska sposobów pozyskiwania energii. Efekt? – zmniejszona emisja dwutlenku węgla, a co za tym idzie czystsze powietrze.

W czerwcu 2015 r. władze województwa podpisały umowę z generalnym wykonawcą projektu – konsorcjum firm ENVIROTECH sp. z o.o. (lider), ECO-THERM sp. z o.o. i Wachelka INERGIS S.A. Inżynierem kontraktu jest firma Ove Arup & Partners International Ltd.

 

Relacja zdjęciowa z wizyty:

 

Partnerzy

Międzyleski Szpital Specjalistyczny w Warszawie

Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Ostrołęce

Wojewódzki Szpital Zespolony im. Marcina Kacprzaka w Płocku

Mazowieckie Centrum Neuropsychiatrii Spółka z o.o. w Zagórzu k/Warszawy

Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej w Gostyninie

Wojewódzki Szpital Chirurgii Urazowej św. Anny SPZOZ ul. Barska Warszawa

Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Ciechanowie

Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej  w Dziekanowie Leśnym

Meditrans Ostrołęka Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Ostrołęce

Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej - ul. Niekłańska Warszawa

Mazowiecki Szpital Wojewódzki w Siedlcach Sp. z o.o.

Samodzielny Wojewódzki Publiczny Zespół Zakładów Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej w Radomiu

Multimedia

baner - kolektory mazovia